Pod Hradem 128, 386 01 Strakonice
+420 606 704 194
fezko.strakonice@seznam.cz

Strakonice nepostoupily, ale nadchly organizací

Strakonice nepostoupily, ale nadchly organizací

Od pátku 8. do neděle 11. listopadu se Strakonice staly dějištěm prestižního Challenger Cupu ve vodním pólu žen. Turnaje se v rámci skupiny C zúčastnily čtyři týmy, z nichž si postup mezi nejlepší evropskou osmičku zajistily chorvatský ZAVK Mladost a anglický Otter Swimming Club. Domácí tým Fezko Strakonice AstenJohnson obsadil čtvrté místo, třetí byl turecký Dalton.

Rozhodla nezkušenost

Domácí celek měl největší šance na postup v sobotním zápase proti tureckému Dalton Koleji SK. Utkání však skončilo porážkou 8:11. Podle trenéra Marka Fügnera, který je zároveň šéfem klubu, se na výsledku podepsala nezkušenost mladého týmu. „Na Turkyně jsme si věřili, ale možná na holky dopadla zodpovědnost až příliš. Dělaly chyby, které nás stály vítězství,“ hodnotil Fügner.

Rozhodující byla podle něj poslední čtvrtina, kterou Strakonice prohrály 1:4. „Nemyslím si, že šlo o úbytek sil. Jsme dobře fyzicky připraveni. Problém je, že z třinácti hráček je šest patnácti nebo šestnáctiletých. Na tak mladé holky doléhá tíha důležitých zápasů. Chybí jim zkušenosti, což se odráží na nepřesných nahrávkách nebo ztrátách pozic. Přesto si každá zaslouží pochvalu za výkon,“ dodal.

Přesto naděje na postup do posledního hracího dne žila, v cestě však Jihočeškám stál Otter Swimming Club. Aby uspěly, potřebovaly vyhrát alespoň o tři branky. „Angličanky hrály výborně. Tahaly jsme se o každý gól a nakonec to skončilo 9:9. Remíza nám ale na postup nestačila,“ přiznal Fügner.

Chorvatky dominovaly

Zatímco domácí tým sbíral zkušenosti, Chorvatky ze ZAVK Mladost ukázaly svou dominanci. Vyhrály všechna tři utkání s impozantním skóre 66:21. „Chorvatky byly jasně nejlepší. Jejich profesionální přístup a úroveň ženského vodního póla v Chorvatsku jsou na špičkové úrovni. Před deseti lety tam postavili pravidlo, že pokud chce mužský tým hrát ligu, musí mít i ženské družstvo. Dnes jsou jejich hráčky v nejlepší desítce Evropy. Do té doby nikdo o nich pomalu nevěděl,“ popsal Fügner.

Herní styl Chorvatek byl pro všechny příkladem, aktivním napadáním nedávaly soupeřkám takřka žádný prostor. „Mají neuvěřitelně agresivní obranu. Neustále napadají a soupeřkám dělají rozehrávku velmi nepříjemnou. To je něco, co se snažím holkám vštěpovat. Každý takový zápas proti špičkovému týmu je obrovská škola,“ přiznal trenér.

Organizace na jedničku

Přestože se domácí tým nedočkal postupu, organizace turnaje dopadla na výbornou. „Na začátku byly nějaké drobnosti, které jsme museli doladit, ale celkově vše klapalo. Delegátka nám nakonec poslala e-mail, ve kterém poděkovala za špičkovou organizaci. Je to pro nás obrovská pocta,“ řekl Fügner.

Do organizace se zapojili mladí dobrovolníci. „Pomáhali nám s obsluhou stolku a čárovými rozhodčími. Delegátka sice měla obavy, že mladí kluci nebudou dostatečně zodpovědní, ale nakonec byla spokojená. Bez nich by to nešlo,“ dodal.

Turnaj zviditelnil město

Kromě sportovního zážitku přispěl Challenger Cup také k propagaci města. „Hráčky i jejich doprovod měli možnost navštívit hrad, muzeum a další památky. Neodvezli si jen sportovní vzpomínky, ale také ty na město a okolí,“ pochvaloval si Marek Fügner, který si oddychl, že má vše úspěšně za sebou. Pořádat mezinárodní turnaj není rozhodně žádná legrace, už jenom kvůli jeho finanční náročnosti. Rozpočet se vyšplhal do řádů vyšších statisíců korun. „Chtěl bych poděkovat Jihočeskému kraji, Městu Strakonice a dalším sponzorům, kteří tuto prestižní akci podpořili,“ poděkoval s tím, že Strakonice by se rády ucházely o další podobné turnaje. „Potenciál naší haly je obrovský, takže bychom rádi u nás měli další turnaje nebo reprezentační soustředění,“ uzavřel.

Zdroj: Týdeník Strakonicko (www.jcted.cz)